- Szczegóły
Oferta edukacyjna szkół powiatu puławskiego na rok szkolny 2025/2026
Terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2025/2026 - najważniejsze informacje
- Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 19 maja 2025 r. do 27 czerwca 2025 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane są od 19 maja 2025 r. do 13 czerwca 2025 r.
- Możliwość dokonania zmiany wniosku o przyjęcie z uwagi na zmianę szkół lub złożenie nowego wniosku - od 30 czerwca 2025 r. do 7 lipca 2025 r.
- Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 15 lipca 2025 r.
- W terminie od 15 lipca 2025 r. do 18 lipca 2025 r. do godz. 12.00- potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
- Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 21 lipca 2025 r.
- Wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badania lekarskie – od 19 maja 2025 r. do 16 lipca 2025 r.
Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
O kolejności przyjęć kandydatów do klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej decyduje liczba uzyskanych punktów rekrutacyjnych. Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej może otrzymać w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym maksymalnie 200 punktów, w tym:
100 punktów z egzaminu ósmoklasisty - wyniki egzaminu wyrażone w skali procentowej dla zadań z zakresu:
- języka polskiego - będą mnożone przez 0,35 pkt.
- matematyki - będą mnożone przez 0,35 pkt.
- języka obcego - będą mnożone przez 0,3 pkt.
oraz 100 punktów za oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz inne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły
72 punkty uczeń może uzyskać za oceny z języka polskiego, matematyki i dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, otrzymane na świadectwie ukończenia szkoły, zgodnie z zasadą:
celujący - 18 punktów,
bardzo dobry – 17 punktów,
dobry - 14 punktów,
dostateczny - 8 punktów,
dopuszczający - 2 punkty.
Pozostałe 28 punktów uczeń może uzyskać za inne osiągnięcia wymienione na świadectwie:
- 7 punktów za ukończenie szkoły z wyróżnieniem,
- łącznie maksymalnie 18 punktów za szczególne osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych wymienione na świadectwie ukończenia szkoły
- 3 punkty za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego przyjmuje się kandydatów z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, na trzecim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria:
- wielodzietność rodziny kandydata,
- niepełnosprawność kandydata,
- niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
- niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
- niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
- samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
- objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Kandydaci mogą wybrać nie więcej niż trzy różne szkoły i dowolną liczbę oddziałów w tych szkołach (przez szkołę rozumie się szkołę samodzielną lub typ szkoły wchodzącej w skład zespołu).
Kandydaci do szkół ponadpodstawowych biorących udział w elektronicznym naborze, składają jedynie w szkole pierwszego wyboru podpisaną przez rodziców lub prawnych opiekunów deklarację wyboru oddziałów w szkołach.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej szkoły ponadpodstawowej prowadzącej kształcenie branżowe (tzn. szkoły branżowe I stopnia oraz technika) powinni posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kształcenia w określonym zawodzie.
Link źródłowy
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. 2022 poz. 2431)
- Szczegóły
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest obszarem, który wymaga szczególnej troski uwagi i zaangażowania dorosłych W 2023 roku ze świadczeń opieki psychiatrycznej skorzystało ponad 279 tysięcy osób poniżej 18 roku życia – to wzrost o 134% w porównaniu do 2019 roku (119 tyś.), a nakłady na świadczenia psychiatryczne wzrosły do ponad 1,002 mld zł, czyli aż, o 287,4%, co odzwierciedla skalę problemu. Narodowy Fundusz Zdrowia, aby wesprzeć rodziców, opiekunów, nauczycieli i inne osoby zajmujące się dziećmi w rozpoznawaniu objawów kryzysu psychicznego u młodych osób, przygotował materiały edukacyjne:
- film na kanale YouTube Akademia NFZ pn., „Co robić, gdy dziecko przechodzi kryzys psychiczny”;
- interaktywną mapę ośrodków pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży: Mapa placówek.
Wiele informacji o rozpoznawaniu kryzysów i dostępnych formach pomocy znajduje się także w „Poradniku Pacjenta” Jak pomóc dziecku w kryzysie psychicznym, dostępnym na stronie NFZ.
- Szczegóły
- Jeśli znacie kogoś, kto potrzebuje pomocy lub sami znajdujecie się w trudnej
sytuacji, możecie zwrócić się o pomoc do rodziców, wychowawcy klasy,
pedagoga szkolnego czy dyrektora szkoły, zgodnie ze ścieżką postępowania
opisaną w „Standardach ochrony małoletnich”. - Możecie też skontaktować się z :
policją (numer 112) oraz instytucjami niosącymi pomoc dzieciom.
Oto jedne z nich:
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;
800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania, prowadzony przez Rzecznika Praw Dziecka.