Kto może się zarazić?
Na zarażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku.
Jednak największe grupy ryzyka stanowią:
- dzieci w wieku od 2 miesięcy do 5 lat
- młodzież między 11. a 24. rokiem życia.
Dzieci przed ukończeniem szóstego roku życia, w porównaniu do innych grup wiekowych, są najbardziej podatne na zarażenie ponieważ ich system odpornościowy nie jest jeszcze wystarczająco dobrze rozwinięty.
Około 40 proc. przypadków chorobowych rejestruje się w wieku dziecięcym.
Szczyt zachorowań notowany jest wśród młodych ludzi między 11. a 24. rokiem życia. Około 20 % wszystkich zachorowań spowodowanych przez meningokoki dotyczy nastolatków.
Z jednej strony, w związku ze zmianami w organizmie związanymi z okresem dojrzewania, wzrasta podatność młodych osób na infekcje wszelkiego rodzaju, z drugiej – w tym samym czasie zwiększa się natężenie kontaktów społecznych, które także sprzyjają zarażeniu.
Przebywanie w większych grupach rówieśniczych, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie bakterie łatwo się rozprzestrzeniają (dyskoteki, prywatki), specyficzny styl życia, w którym normą jest dzielenie się kanapką, picie z tej samej butelki czy pierwsze pocałunki, sprzyjają zakażeniom groźnymi bakteriami.
Duże zbiorowiska ludzkie
Ryzyko pojawienia się chorób meningokokowych wzrasta również w dużych zbiorowiskach ludzkich, np. w szkołach, przedszkolach, żłobkach, internatach, akademikach.
W takich warunkach ułatwione jest bowiem przenoszenie się bakterii poprzez bliski kontakt (np.kaszel, kichanie), co sprawia, że może powstać tzw. ognisko epidemii.