Człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni. Tradycje ludowe niosą z sobą wartości, które szkoda byłoby stracić, mają w sobie swoiste i niepowtarzalne piękno. To są nasze korzenie, o które warto dbać.
W ramach projektu „Ojczyzna na wyciągnięcie ręki – działam, więc poznaję”, w naszej szkole odbyło się spotkanie dla uczniów klas I-III z przedstawicielami Koła Gospodyń Wiejskich w Żyrzynie pod hasłem „Nasza mała ojczyzna - poznajemy tradycje i zwyczaje ludowe w naszej okolicy”, którego celem było promowanie bogactwa lokalnej kultury ludowej i tradycji. Uczniowie poznali zwyczaje i obrzędy ludowe związane z przemijaniem roku. Mieli również okazję podziwiać zgromadzone rękodzieło. Był też czas na wspólne śpiewanie piosenek ludowych, co stworzyło niezapomnianą atmosferę.
Spotkanie to było nie tylko okazją do integracji i wspólnej zabawy, ale także miejscem do dialogu i wymiany doświadczeń między pokoleniami. Pokazało, jak ważne jest pielęgnowanie i przekazywanie tradycji, które budują naszą tożsamość i wzmacniają więzi społeczne. Dziękujemy Paniom i Panom z Koła Gospodyń Wiejskich za piękną lekcję i promocję nasze małej ojczyzny, a Pani Barbarze Rułce za przygotowanie spotkania.