• Sekretariat, Intendent: poniedziałek - piątek 7:00 - 15:00 • Świetlica: poniedziałek - piątek 6:30 - 15:30 •Tel: 81 880 90 03

logo sp

Wykaz podręczników obowiązujący w roku szkolnym 2012/2013

 

Wyprawka dla ucznia klasy pierwszej:

- zeszyt w 3-linie 16 kartkowy
- zeszyt w kratkę 16 kartkowy
- mały blok rysunkowy
- duży blok rysunkowy
- blok techniczny
- blok techniczny z kolorowymi kartkami
- farby plakatowe
- pędzelek mały i duży
- pastele olejowe (kredki)
- kredki bambino
- plastelina
- ołówek
- pióro (nie kulkowe)
- linijka
- kolorowe pisaki (flamastry lub długopisy)

Najważniejsze informacje o sprawdzianie szóstoklasisty,
który odbędzie się 4-kwietnia 2013 roku o godz. 9.00 - źródło: CKE

- Sprawdzian jest egzaminem przeprowadzanym w szóstej klasie szkoły podstawowej. Jest on powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie - zarówno uczniowie szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, jak i słuchacze szkół podstawowych dla dorosłych. Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły. Sprawdzianu nie można nie zdać. Wynik ma znaczenie tylko informacyjne i nie powinien być podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek selekcji. Każdy uczeń, który ukończył szkołę podstawową, niezależnie od wyników sprawdzianu musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeśli nie ukończył 16 roku życia.

Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnięć uczniów w zakresie pięciu obszarów umiejętności: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji, wykorzystywania wiedzy w praktyce. Umiejętności te określono w standardach wymagań egzaminacyjnych będących podstawą przeprowadzania sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej. Mają charakter ponad przedmiotowy, co oznacza, że np. czytanie obejmuje nie tylko umiejętności odczytywania tekstów literackich, ale także wykresów, map itp., a zadania są tak skonstruowane, że sprawdzają umiejętności kształcone w obrębie różnych przedmiotów. Umiejętności te są podstawowe dla tego poziomu kształcenia oraz niezbędne na wyższym etapie kształcenia (w gimnazjum) a także przydatne w życiu codziennym.

 

Prawa i obowiązki ucznia

Prawa ucznia :

  1. Uczeń ma prawo do właściwego zorganizowania procesu kształcenia, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej.
  2. Ma prawo znać program nauczania z poszczególnych przedmiotów i przedmiotowy system oceniania.
  3. Ma prawo do życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno – wychowawczym.
  4. Uczeń ma prawo być poinformowany z tygodniowym wyprzedzeniem o terminie sprawdzianów. W ciągu dnia może odbyć się tylko jeden sprawdzian pisemny, a w ciągu tygodnia nie więcej niż trzy.
  5. Uczeń mający kłopoty w nauce, szczególnie z powodu dłuższej nieobecności w szkole spowodowanej sytuacją zdrowotną lub rodzinną ma prawo do pomocy w nauce: od samorządu klasowego (pomoc koleżeńska), od nauczycieli danego przedmiot( konsultacje).
  6. Ma prawo do rozwijania swoich zainteresowań, zdolności poprzez uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych.
  7. Uczeń osiągający wyróżniające wyniki w nauce ma prawo do indywidualnego toku kształcenia z pomocą nauczyciela.
  8. Wszystkie oceny, jakie otrzymuje uczeń są ocenami jawnymi.
  9. Ma prawo do opieki wychowawczej i warunków pobytu zapewniających mu bezpieczeństwo, ochronę przed wszelkimi formami przemocy fizycznej, bądź psychicznej oraz ochronę i poszanowanie jego godności.
  10. Uczeń będący w trudnej sytuacji materialnej ma prawo do pomocy w postaci bezpłatnych śniadań, zup, obiadów, w miarę uzyskanych na ten cel środków.
  11. Ma prawo swobodnego wyrażania swoich myśli i przekonań, w szczególności dotyczących życia szkoły, a także światopoglądowych i religijnych, jeśli nie narusza tym dobra innych osób.
  12. Na własną prośbę lub rodziców, bądź sugestię szkoły ma prawo korzystać z poradnictwa psychologiczno – pedagogicznego i zdrowotnego.
  13. Zgodnie z przyjętymi ustaleniami szkolnymi może korzystać z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych, księgozbioru biblioteki podczas zajęć pozalekcyjnych.
  14. Ma prawo wpływania na życie szkoły przez działalność samorządową oraz zrzeszanie się w organizacjach działających w szkole.

Obowiązki ucznia:

  1. Uczęszczać regularnie na lekcje i wybrane zajęcia pozalekcyjne, brać czynny udział    w życiu szkoły.
  2. Każdorazową nieobecność spowodowaną chorobą lub inną równie ważną przyczyną usprawiedliwić w ciągu tygodnia u wychowawcy.
  3. Uzupełnić braki wynikające z powodu nieobecności w szkole.
  4. Odrabiać systematycznie pracę domową.
  5. Swoim sposobem bycia nie naruszać godności własnej i godności innych.
  6. Dbać o kulturę słowa.
  7. Przychodzić do szkoły w stroju szkolnym codziennym ucznia oraz nosić obuwie przeznaczone do chodzenia po szkole.
  8. Nosić strój sportowy obowiązujący na lekcjach wychowania fizycznego zgodny z wymaganiami nauczyciela.
  9. W dni stałych uroczystości i ważnych wydarzeń szkolnych, przychodzić do szkoły w stroju galowym.
  10. Dbać o kulturę słowa.
  11. Dbać o zdrowie i higienę osobistą.
  12. Zabiegać o ład i estetykę szkoły, nie niszczyć sprzętu, przestrzegać czystości i porządku w klasach, na korytarzach, w łazienkach, w stołówce, w szatni, na boisku, w sali gimnastycznej.
  13. Okazywać szacunek każdemu człowiekowi.
  14. Pomagać słabszym i młodszym, być tolerancyjnym wobec innych poglądów, postępować uczciwie, zdecydowanie reagować na zło.
  15. Być koleżeńskim i wrażliwym na potrzeby innych, być życzliwym, uprzejmym, opiekuńczym wobec młodszych kolegów, bronić słabszych i osamotnionych.
  16. Wypełniać odpowiedzialnie przyjęte na siebie i nałożone obowiązki.
  17. Szanować swoją szkołę i dbać o jej dobre imię.

Informacje prawne

Kontakt

© Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Żyrzynie. Wszystkie prawa zastrzeżone.