W dalszej kolejności jedna z uczennic klas gimnazjalnych zaprosiła wszystkich na montaż słowno – muzyczno – medialny „Cieszmy się wolnością”, który w symboliczny sposób przybliżył dzieje Polski od momentu utraty niepodległości (taniec: Alegoria rozbiorów) aż do jej odzyskania.
Główne przesłanie uroczystości stanowiły słowa: Pomyśl, jesteś Polakiem. Żyjesz w wolnej Polsce. Ta wolność została Ci dana w darze. Wszyscy, którzy walczyli o Niepodległość, wywalczyli ją również dla Ciebie. Co teraz zrobisz z tą Wolnością?...Czy zdołasz ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń, słabości?...Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość?...
Podczas tej uroczystości w ręce odbiorców zostały przekazane przez jednego z uczestników (który wcielił się w rolę gazeciarza) biuletyny informacyjne, które prezentowały najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Podniosłą atmosferę uroczystych obchodów stworzyły nastrojowa muzyka (m. in. Chopin, stare tango), powaga i skupienie słuchaczy. Ważną rolę odegrało głębokie zaangażowanie młodych artystów, ich inwencja twórcza i perfekcyjność. Utwory muzyczne w wykonaniu uczniów, jak i absolwentów naszej szkoły u wielu osób wywołały łzy wzruszenia. Zwieńczeniem pierwszej części uroczystości były życzenia dla Polski, które złożyli uczniowie klas gimnazjalnych:
„Ukochana Polsko, bardzo Cię kochamy,
Jesteś naszą drugą Matką.
Życzymy Ci następnych 100 lat wolności,
abyśmy wszyscy równie mocno Cię kochali
I nie szukali innej Ojczyzny…”
Drugą część programu stanowił koncert pieśni patriotycznych. Poprzez wspólny śpiew chcieliśmy, żeby te pieśni ciągle żyły, żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. Te pieśni, które są częścią naszej historii i narodowej kultury, zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca. Nie wolno bowiem dopuścić, by dziś pozostały w pożółkłych śpiewnikach. Powinny dalej żyć, być obecne w polskiej duszy, budzić ciepłe uczucia, oddziaływać na serca i umysły kolejnych pokoleń.